Czemu warto robić zakupy na targach, nieopodal domu? To na pewno lepsze niż wybranie się do supermarketu. Zobacz dlaczego

Z jakich miejsc brać zdrową oraz pyszną żywność? Najbardziej korzystnie ze swojej działki. Jak nie mamy jednakowoż takiej sposobności lub jedzenia stamtąd jest niezbyt dużo, to zostają targi, sklepy z ekologiczną żywnością, warzywniaki oraz markety. Z takich opcji dość atrakcyjne wydaje się robienie zakupów na targu.

Targ
Napisał: Neon Tommy
Na podstawie: http://www.flickr.com
Z reguły na targowiskach jesteśmy w stanie nabyć żywność z pierwszej ręki od rolników. Jest tam tyle pysznych warzyw, owoców, ale również innych zdrowych pokarmów, jak ziarna, grzyby czy orzechy. W większości nieprzetworzonych, lokalnych i sezonowych, czyli bardzo świeżych i nie potrzebujących wielu środków konserwujących. To prawda, wielu rolników z pewnością używa trochę pestycydów i sztucznych nawozów, lecz mimo to ich produkty są często tanie, zdrowe i pyszne. Na targach nie znajdziesz słodyczy, wyjałowionej, przemysłowo stworzonej, zakonserwowanej żywności, ze sztucznymi barwnikami, szkodliwym cukrem i tłuszczami trans. Można także kupić np. squash.

Bez tego typu niezdrowych rzeczy, których bardzo dużo jest w większości sklepów i supermarketów. Stąd takie zakupy lokalne na targach powinny być czymś zwyczajnym. Żywność na targach co prawda nie jest perfekcyjna, lecz według mnie zawiera i tak mało chemii w porównaniu do wielu innych produktów. Odnośnie pestycydów, to nieekologiczne mięso często posiada ich więcej niż warzywa z bazaru, jeżeli zwierzęta jedzą pryskaną paszę.w hali targowej
Napisał: Fabio Omero
Na podstawie: http://www.flickr.com
Produkty na targu są zwykle sprzedawane bez kolorowych, wypełnionych chemią opakowań. W sklepach zaś jest ich bardzo dużo. Zmieniają się one szybko w sterty śmieci, za których wywóz musimy zapłacić w czynszu i które zanieczyszczają glebę na przepełnionych wysypiskach. Towary na targach są często przewożone z pobliskich wiosek, a nie z zagranicy. Mniej tak więc można spalić benzyny przy transporcie. Wspierając ten rodzaj sprzedaży, dbamy o czystsze powietrze i zużywanie mniejszej ilości zasobów. Targi są przeważnie na świeżym powietrzu. Na bazarach rolnicy sprzedają od razu do końcowych odbiorców. Bez całej gamy pośredników: hurtowni, dystrybutora czy właściciela, z których każdy bierze dla siebie trochę pieniędzy. Bez wielkich firm, w jakich wyższa i średnia warstwa zarządzająca zgarnia większość zysków, a reszta pracowników otrzymuje marne pieniądze. Na bazarze rolnicy mają więc większą szansę na normalny zarobek, sprzedając np. http://www.ceneolokalnie.pl/zielona-gora/parawany-i-przeslony.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-06-19 12:13:35
Tagi: zakupy, Targowisko, targ, bazar, bazarek