Sprawdzone przepisy na ciasta to te, które znamy z dzieciństwa. Kulinarne sekrety przekazywane są nieraz z pokolenia na pokolenie. Obecnie coraz częściej szukamy jednak inspiracji w sieci

Być może wydaje ci się, że znaleźć sprawdzony przepis kulinarny, to dzisiaj żaden problem. Wystarczy włączyć laptopa , a następnie wpisać do wyszukiwarki odpowiednie hasło.


Jeśli jednak mamy ogólne pojęcie o pieczeniu, to na pewno przekonaliśmy się nieraz, że przepisy na ciasta - dla przykładu:: przepisy na pyszne ciasta - mogą się od siebie bardzo różnić. Upiec dobry makowiec lub sernik, to czasem naprawdę trudne zadanie. Dlatego ,zanim zabierzemy się do pracy, zadbajmy o jak najlepszy przepis. Zastanówmy się, gdzie mieliśmy okazję jeść niedawno jakieś szczególnie udane
ciastka
Napisał: Shari's Berries
Na podstawie: http://www.flickr.com
ciasto i jeżeli mamy taką możliwość, skontaktujmy się z osobą, która je upiekła. Docenimy w ten sposób czyjeś umiejętności i, a przy okazji rozwiniemy własne. Jeśli jednak nie znamy takiego piekarza, to pozostaje nam wyjście alternatywne , czyli poradniki kucharskie albo sieć internetowa. Nie używajmy jednak wątpliwego pochodzenia poradnika lub byle jakiej strony. Weźmy pod uwagę doświadczenie kulinarne, autora książki kucharskiej lub portalu. W przypadku przepisów online, warto zainteresować się też niektórymi blogami. Blogerzy to przeważnie osoby, które chcą podzielić się swoją pasją. Tacy piekarze potrafią nieraz udzielić także bardzo oryginalnych, ale praktycznych wskazówek, którymi warto inspirować się w kuchni.

Oprócz ciast, od czasu do czasu, możemy przygotować też jakiś inny deser. Naszym bliskim oraz znajomym zapewne będą smakowały także przygotowane przez nas ciastka, muffiny, babeczki lub rogaliki. Raz w roku jest jednak taki dzień, kiedy wypada zrobić raczej pączki, faworki lub placki. Tłusty czwartek obchodzą niemal wszyscy.

Tego dnia wszyscy bezkarnie objadają się smażonymi pysznościami. Warto jednak pamiętać, że faworki - przepis na faworki - albo pączki można usmażyć czasem także bez szczególnej okazji. W chwili słabości i tak zjadamy nieraz jakiś wysokokaloryczny i niezbyt wartościowy posiłek. Znacznie lepiej przygotować go wtedy samodzielnie. Ustrzeżemy się w ten sposób od zbędnych konserwantów oraz spulchniaczy. Jeśli zależy nam, by maksymalnie ograniczyć ilość tłuszczu, pamiętajmy jednak, żeby smażone słodycze, ale także potrawy, od razu po zdjęciu z patelni, wyłożyć na papierowy ręcznik. Niepotrzebny tłuszcz zostanie dzięki temu wchłonięty przez ręcznik kuchenny. Przez to przygotowane przez nas jedzenie będzie smaczniejsze, a my pozostaniemy zdrowsi.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-02-24 10:16:31
Tagi: Książki kucharskie, ciasteczka, kucharze